DKF OBLICZA RÓŻNORODNOŚCI

Dyskusyjny Klub Filmowy “Oblicza Różnorodności” to cykl spotkań, podczas których prezentowane są filmy fabularne dotykające różnych aspektów tożsamości, stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji, wielokulturowości i różnorodności. Po filmie odbywa się dyskusja na temat poruszony w filmie. Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny i wolny.

Dotychczas w ramach cyklu zostały zaprezentowane następujące filmy:

Carte Blanche (2015) reż. Jacek Lusiński

“Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.
Kacper, uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed przełożonymi problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor. Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze, która ukrywa swój własny sekret.
Maciej Białek, którego losy zainspirowały twórców filmu, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku, w szkole uczy od 14 lat. Przekazywanie wiedzy młodym ludziom to jego pasja. Uczniowie, którzy są wychowankami Macieja Białka, uważają go za barwną postać. Jego zajęcia są ciekawe, dzięki niemu historia nie jest nudna. Maciej jest przykładem, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.”
Opis: ipla.tv

Cud purymowy (2000) reż. Izabella Cywińska

“Jan Kochanowski, łódzki robotnik, mieszka wraz z żoną i dorosłym synem w niewielkim, skromnym mieszkaniu w bloku. Syn większość czasu spędza z kolegami – kibicami jednego z łódzkich klubów piłkarskich. Młodzi z zaangażowaniem godnym lepszej sprawy szukają okazji do bójki z każdym, kto wejdzie im w drogę. Najchętniej, rzecz jasna, z kibicami innych drużyn. W ich środowisku, za największą obelgę uważa się porównanie kogoś do Żyda. Jan, nigdy nie krył przed rodziną swoich poglądów. Według niego przyczyną wszelkiego zła i nieszczęść są właśnie Żydzi. Pewnego dnia Kochanowski dowiaduje się, że dostał pokaźny spadek. Jego mieszkający w Stanach Zjednoczonych wuj niedawno zmarł, a był człowiekiem zamożnym. Po długich poszukiwaniach okazało się, że Jan Kochanowski jest jego najbliższym krewnym. Okazuje się, że jego wuj był Żydem! Podobnie jak jego matka i ojciec, którzy naprawdę nazywali się Cohen, a nie Kochanowscy. Jakby tego było mało, warunkiem otrzymania spadku jest powrót rodziny Kochanowskich do wiary ojców! Zdruzgotany Jan wraca do domu, nic nie mówiąc żonie i synowi o przebiegu rozmowy z adwokatem. Stopniowo jednak zaczyna inaczej patrzeć na otaczający go świat.”
Opis: filmweb.pl

Dumni i wściekli (Pride) (2014) reż. Matthew Warchus

“Konserwatywne, górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym! Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat?”
Opis: filmweb.pl

Fanatyk (2001) reż. Henry Bean

“Danny goli się na łyso, wyciska ciężarki, nosi koszulę ze swastyką, a także daje popalić spotkanym na ulicy żydowskim studentom. Na zebraniu prowadzonym przez parę faszyzujących intelektualistów, Linę i Curtisa, wygłasza tyradę nawołującą do eksterminacji Żydów. Danny sam pochodzi z żydowskiej rodziny, w dzieciństwie uczęszczał nawet do szkoły rabinackiej, gdzie nieustannie spierał się z nauczycielem.”
Opis: filmweb.pl

Green Book (2018) reż. Peter Farrelly

“Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.”
Opis: filmweb.pl

Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus (2008) reż. Pascale Pouzadoux

“Życie po drugiej stronie małżeńskiego łóżka zawsze wydaje się przyjemniejsze i łatwiejsze – tak myśli większość z nas, w tym również Ariane i Hugo. Aby rozwiązać niekończący się konflikt o to, kto ma w życiu „lepiej”, postanawiają wymienić się na jakiś czas życiowymi rolami. Prawnik pomaga im zamienić się pracą, kontami bankowymi i samochodami… Czy Hugo, który wcześniej zarządzał firmą budowlaną, odnajdzie się w roli sprzedawcy damskiej biżuterii, mając jednocześnie na głowie sprzątanie, pranie, gotowanie i wychowanie dzieci? Czy Ariane, która do tej pory była „seksowną żonką szefa”, zdobędzie posłuch wśród męskiej załogi? I kto tak naprawdę jest z Marsa, a kto z Wenus?”
opis: Filmweb.pl

Modlitwy za Bobby’ego (2009) reż. Russell Mulcahy

“Bobby został wychowany przez konserwatywną chrześcijańską matkę, która wpajała synowi od dziecka nauki Kościoła Prezbiteriańskiego. Ostatnio chłopiec zaczął mieć poważne wątpliwości co do swojej orientacji seksualnej, z którymi podzielił się z bratem. Nietypowa informacja szybko się rozeszła i zaraz wszyscy członkowie rodziny wiedzieli, z jakim problemem zmaga się Bobby. Kiedy ojciec i rodzeństwo postanowili wspierać chłopaka, matka uważała, że ten popełnia grzech i zachęca go do zmiany, zapewniając że Kościół mu z pewnością pomoże.”
Opis: filmweb.pl

Odruch serca (2014) reż. Ryan Murphy

Adaptacja autobiograficznej sztuki Larry’ego Kramera, opowiadającej o początkach epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych. Nowy Jork, początek lat osiemdziesiątych. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat tajemniczego wirusa, który sieje spustoszenie wśród społeczności LGBT. W gronie aktywistów działających na rzecz zwalczania wirusa, nazwanego przez naukowców HIV, szczególne miejsce zajmuje pisarz Ned Weeks. Jego celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat choroby, ale przede wszystkim zmiana postrzegania zarażonych nią osób. Działania Weeksa wzbudzają kontrowersje i prowadzą do konfliktu z rodziną i przyjaciółmi. Ten ważny i poruszający film to ekranizacja napisanej w 1985 roku sztuki Larry’ego Kramera, która była jednym z pierwszych artystycznych głosów na temat AIDS.

Papusza (2013) reż. Joanna Kos-Krauze / Krzysztof Krauze

“”Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany “Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima.”
Opis dystrybutora

Służące (2011) reż. Tate Taylor

“Akcja filmu toczy się w stanie Mississippi w latach 60. W roli głównej występuje Emma Stone grająca Skeeter, dziewczynę z dobrego domu z południa, która po studiach marzy o karierze pisarki. Niespodziewanie wywraca do góry nogami życie swoich przyjaciół i mieszkańców rodzinnego miasteczka, gdy postanawia przeprowadzić wywiad z czarnoskórą służącą najzamożniejszych rodzin w okolicy. Nominowana do Oscara Viola Davis w roli Albeen decyduje się ujawnić ciemne sekrety życia czarnoskórej mniejszości. Ze zwierzeń rodzi się przyjaźń. Okazuje się, że przyjaciółki mają sobie dużo do opowiedzenia. Zarówno one, jak i inni mieszkańcy miasteczka są świadkami zmieniających się czasów i obyczajów.”
Opis: filmweb.pl

Sufrażystka (2015) reż. Sarah Gavron

“Dramat kostiumowy, który pokazuje walkę kobiet o prawa wyborcze w Wielkiej Brytanii. Akcja toczy się na początku XX wieku. Kobiety, które domagały się praw obywatelskich, w tym przede wszystkim praw wyborczych, nazywano sufrażystkami, od angielskiego suffrage: głosowanie, prawo głosu. Na początku lekceważone i wyśmiewane, potem uznane za zagrożenie dla obowiązującego porządku świata. Były piętnowane, prześladowane, więzione za przekonania. Jednak ich niezłomność doprowadziła do przyznania kobietom praw wyborczych, co zapoczątkowało ruchy emancypacyjne na całym świecie.”
opis: filmweb.pl

Szkoła bez nazwy (2011) reż. Jeff Bleckner

“Zainspirowany prawdziwą historią, “Beyond the Blackboard” opowiada o 24-letniej, świeżo upieczonej nauczycielce, która uczy bezdomne dzieci w prowizorycznie przygotowanej klasie w schronisku. Akcja filmu zabiera nas do roku 1987 do miasta Albuquerque w stanie Nowy Meksyk i przedstawia historię młodej nauczycielki i matki, której praca jest cięższa niż oczekiwała. Uczy ona bezdomne dzieci w malutkiej szkółce nazywanej dosłownie “Szkoła bez Nazwy”. Zanim jednak będzie mogła zostać prawdziwym nauczycielem dla tych dzieci, musi poradzić sobie zarówno z różnymi przeszkodami osobistymi, jak również stawić czoło brakowi książek i materiałów.”
opis: filmweb.pl

Taniec pustyni (2014) reż. Richard Raymond

“Nominowana do nagrody BAFTA Freida Pinto oraz Nazanin Boniadi („Homeland”) w opartej na faktach historii irańskiego tancerza. Afshin Ghaffarian urodził się w Iranie. Od najmłodszych lat kochał taniec, ale w rodzinnym kraju rządzonym przez duchownych muzułmańskich taniec jest surowo zakazany jako sprzeczny z regułami islamu. Afshin bardzo wcześnie zrozumiał, że aby tańczyć musi zachować swoją pasję w tajemnicy. W sekrecie włamywał się na zakazany YouTube i naśladował kroki Michaela Jacksona, choreografię Piny Bausch, czy taniec Rudolfa Nureyeva. Wkrótce przyłączyli się do niego inni młodzi ludzie. Trupa tancerzy mogła spotykać się tylko w miejscach najbardziej odludnych. Takim miejscem była pustynia, jednak nawet ona okazała się nie być całkowicie bezpieczna.”
Opis: cineman.pl

Ukryte działania (2016) reż. Theodore Melfi

“Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.”
Opis: filmweb.pl

Uznany za fundamentalistę (2012) reż. Mira Nair

“Pochodzący z Pakistanu Changez jest synem sławnego poety. Ambitny i inteligentny chłopak zdobywa stypendium na uniwersytecie Princeton. Jako absolwent prestiżowej uczelni rozpoczyna świetnie zapowiadającą się karierę w firmie Jima Crossa. Podczas wakacji w Grecji poznaje młodą artystkę, Ericę. Ich letnia znajomość przeradza się w uczucie. Losy Changeza odmienia jednak seria ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Od tej pory Pakistańczyk spotyka się z coraz większą podejrzliwością otoczenia, co rzutuje na jego związek. Życie młodego mężczyzny zaczyna przypominać koszmar. W końcu decyduje się on wrócić do rodzinnego Lahore, gdzie obejmuje stanowisko wykładowcy. Pewnego dnia ofiarą porwania pada jego kolega z uczelni, amerykański profesor Anse Rainier. CIA podejrzewa Changeza o udział w uprowadzeniu. W sprawę zostaje uwikłany dziennikarz Bobby Lincoln, który współpracuje z amerykańskim wywiadem.”
opis: filmweb.pl

W jego oczach (2014) reż. Daniel Ribeiro

“W jego oczach (tytuł oryg. Hoje Eu Quero Voltar Sozinho; tytuł międzynar. The Way He Looks) − brazylijski film fabularny z 2014 roku, napisany i wyreżyserowany przez Daniela Ribeiro, oparty na krótkim metrażu z 2010. Opowiada historię pierwszej miłości niewidomego nastolatka, zakochanego w szkolnym koledze. Światowa premiera filmu odbyła się 10 lutego 2014 w trakcie 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W Polsce obraz po raz pierwszy zaprezentowany został 7 sierpnia 2014, podczas Two Riversides Film and Art Festival w Kazimierzu Dolnym. 29 sierpnia 2014 roku odbyła się komercyjna polska premiera projektu. W jego oczach zebrał pozytywne recenzje krytyków oraz został wyróżniony nagrodami filmowymi, między innymi w Berlinie.”
Opis: wikipedia.org

Warto samemu wiązać buty (2011) reż. Lena Koppel

“Aleks mieszka w Sztokholmie ze swoją dziewczyną Laurą. Jest aktorem, od czterech lat bezskutecznie poszukującym zajęcia. Pewnego dnia zapomina odebrać dziecko i partnerka, każe mu się wyprowadzić. Postanawia wyjechać do brata mieszkającego w miasteczku Hudiksvalls. Aby udowodnić sobie i Laurze, że potrafi żyć odpowiedzialnie, podejmuje pracę jako opiekun osób z niepełnosprawnością umysłową. Niekonwencjonalne podejście do podopiecznych sprawia, że metody Aleksa budzą wśród rodziców i pracowników ośrodka duże kontrowersje.”
opis: filmweb.pl

Witaj w klubie (2013) reż. Jean-Marc Vallée

“Pełna humoru, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia człowieka, który nie zamierza żegnać się z życiem. Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transwestyty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.”
Opis: filmweb.pl

Za jakie grzechy, dobry Boże! (2014) reż. Philippe de Chauveron

“O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?”
Opis: filmweb.pl

Zwycięzca (2016) reż. Stephen Hopkins

“Czarnoskóry Jesse Owens to niezwykle utalentowany lekkoatleta, który dzięki własnej sile i wsparciu trenera wspina się na szczyt i trafia do amerykańskiej reprezentacji olimpijskiej na igrzyska w Berlinie 1936 roku. Olimpiada ta w założeniu Hitlera ma być nazistowską manifestacją wyższości białej rasy. To właśnie Owens przejdzie do historii burząc te propagandowe plany, zdobywając cztery złote medale i wzbudzając zachwyt niemieckiej publiczności ku wściekłości Führera.”
Opis: filmweb.pl

Skip to content