OBLICZA RÓŻNORODNOŚCI – DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

Dyskusyjny Klub Filmowy „Oblicza Różnorodności” to cykl spotkań, podczas których prezentowane są filmy fabularne i dokumentalne o tematyce równości, różnorodności, uprzedzeń i wykluczenia. dotykające różnych aspektów uprzedzeń i dyskryminacji. Projekcje filmów dotykających różnych problemów społecznych są połączone z moderowaną dyskusją na tematy poruszone w filmie. Po filmie odbywa się dyskusja na temat poruszony w filmie. Wstęp na wszystkie seanse w ramach projektu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych.

Jeżeli chciałbyś/abyś, aby w ramach projektu został zaprezentowany znany Ci film, lub chcesz zorganizować seans w swojej miejscowości skontaktuj się z nami.

Dotychczas zostały zaprezentowane następujące filmy (opisy filmów: filmweb.pl):

„Dumni i wściekli” reż. Matthew Warchus, Francja/Wielka Brytania 2014

„Konserwatywne, górnicze miasteczko, z którego ucieka, kto może. Kiedyś spokojne, dziś targane strajkami. Kiedy poczucie wrogości wobec wszystkiego, co obce osiąga apogeum, niespodziewanie przyjeżdżają tu kolorowym busem geje i lesbijki ze stolicy. Na ratunek potrzebującym! Czy padną najgorsze obelgi i posypią się zęby? Czy jedni i drudzy będą potrafili podać sobie pomocną dłoń? Co musi się wydarzyć, by konserwatywni mieszkańcy przyjęli pod strzechy aktywistów walczących o równouprawnienie? Co musi się stać, by staruszki odważyły się ruszyć w rajd po nocnych klubach Londynu? I czy wszyscy będą umieli razem bawić się i tańczyć w rytm hitów Bronski Beat?”

„Fanatyk” reż. Henry Bean, USA 2001

„Danny goli się na łyso, wyciska ciężarki, nosi koszulę ze swastyką, a także daje popalić spotkanym na ulicy żydowskim studentom. Na zebraniu prowadzonym przez parę faszyzujących intelektualistów, Linę i Curtisa, wygłasza tyradę nawołującą do eksterminacji Żydów. Danny sam pochodzi z żydowskiej rodziny, w dzieciństwie uczęszczał nawet do szkoły rabinackiej, gdzie nieustannie spierał się z nauczycielem.”

„Modlitwy za Bobby’ego” reż. Russell Mulcahy, USA 2009

„Bobby został wychowany przez konserwatywną chrześcijańską matkę, która wpajała synowi od dziecka nauki Kościoła Prezbiteriańskiego. Ostatnio chłopiec zaczął mieć poważne wątpliwości co do swojej orientacji seksualnej, z którymi podzielił się z bratem. Nietypowa informacja szybko się rozeszła i zaraz wszyscy członkowie rodziny wiedzieli, z jakim problemem zmaga się Bobby. Kiedy ojciec i rodzeństwo postanowili wspierać chłopaka, matka uważała, że ten popełnia grzech i zachęca go do zmiany, zapewniając że Kościół mu z pewnością pomoże.”

„Ukryte Działania” reż. Theodore Melfi, USA 2016

„Niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.”

„Uznany za fundamentalistę” reż. Mira Nair, USA/Wielka Brytania/Katar 2012

„Pochodzący z Pakistanu Changez jest synem sławnego poety. Ambitny i inteligentny chłopak zdobywa stypendium na uniwersytecie Princeton. Jako absolwent prestiżowej uczelni rozpoczyna świetnie zapowiadającą się karierę w firmie Jima Crossa. Podczas wakacji w Grecji poznaje młodą artystkę, Ericę. Ich letnia znajomość przeradza się w uczucie. Losy Changeza odmienia jednak seria ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Od tej pory Pakistańczyk spotyka się z coraz większą podejrzliwością otoczenia, co rzutuje na jego związek. Życie młodego mężczyzny zaczyna przypominać koszmar. W końcu decyduje się on wrócić do rodzinnego Lahore, gdzie obejmuje stanowisko wykładowcy. Pewnego dnia ofiarą porwania pada jego kolega z uczelni, amerykański profesor Anse Rainier. CIA podejrzewa Changeza o udział w uprowadzeniu. W sprawę zostaje uwikłany dziennikarz Bobby Lincoln, który współpracuje z amerykańskim wywiadem.”

„Warto samemu wiązać buty” reż. Lena Koppel, Szwecja 2011

„Aleks mieszka w Sztokholmie ze swoją dziewczyną Laurą. Jest aktorem, od czterech lat bezskutecznie poszukującym zajęcia. Pewnego dnia zapomina odebrać dziecko i partnerka, każe mu się wyprowadzić. Postanawia wyjechać do brata mieszkającego w miasteczku Hudiksvalls. Aby udowodnić sobie i Laurze, że potrafi żyć odpowiedzialnie, podejmuje pracę jako opiekun osób z niepełnosprawnością umysłową. Niekonwencjonalne podejście do podopiecznych sprawia, że metody Aleksa budzą wśród rodziców i pracowników ośrodka duże kontrowersje.”

5.11.2018 (poniedziałek) godz. 17.00 – Sufrażystka

Dramat kostiumowy, który pokazuje walkę kobiet o prawa wyborcze w Wielkiej Brytanii. Akcja toczy się na początku XX wieku. Kobiety, które domagały się praw obywatelskich, w tym przede wszystkim praw wyborczych, nazywano sufrażystkami, od angielskiego suffrage: głosowanie, prawo głosu. Na początku lekceważone i wyśmiewane, potem uznane za zagrożenie dla obowiązującego porządku świata. Były piętnowane, prześladowane, więzione za przekonania. Jednak ich niezłomność doprowadziła do przyznania kobietom praw wyborczych, co zapoczątkowało ruchy emancypacyjne na całym świecie.

9.11.2018 (piątek) godz. 17.00 – Za jakie grzechy, dobry Boże!

“O co chodzi? O cztery piękne córki na wydaniu i jedno marzenie ich poukładanych, konserwatywnych rodziców – żeby dobrze wyszły za mąż. Ale co zrobić, gdy czterech zakochanych mężczyzn to Żyd, Arab, Chińczyk i wesoły chłopak z serca Czarnej Afryki? Każdy z nich pochodzi z innej kultury, ma swoje obyczaje, wierzenia, religię. Jak nie zwariować, próbując wszystkich pogodzić ze sobą? Czy to wszystko może skończyć się na ślubnym kobiercu, czy raczej wywoła totalną wojnę domową?”

19.11.2018 (poniedziałek) godz. 17.00 – Odruch serca

Adaptacja autobiograficznej sztuki Larry’ego Kramera, opowiadającej o początkach epidemii AIDS w Stanach Zjednoczonych. Nowy Jork, początek lat osiemdziesiątych. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje na temat tajemniczego wirusa, który sieje spustoszenie wśród społeczności LGBT. W gronie aktywistów działających na rzecz zwalczania wirusa, nazwanego przez naukowców HIV, szczególne miejsce zajmuje pisarz Ned Weeks. Jego celem jest nie tylko zwiększenie świadomości na temat choroby, ale przede wszystkim zmiana postrzegania zarażonych nią osób. Działania Weeksa wzbudzają kontrowersje i prowadzą do konfliktu z rodziną i przyjaciółmi. Ten ważny i poruszający film to ekranizacja napisanej w 1985 roku sztuki Larry’ego Kramera, która była jednym z pierwszych artystycznych głosów na temat AIDS.

26.11.2018 (poniedziałek) godz. 17.00 – Kobieta na Marsie, mężczyzna na Wenus

Życie po drugiej stronie małżeńskiego łóżka zawsze wydaje się przyjemniejsze i łatwiejsze – tak myśli większość z nas, w tym również Ariane i Hugo. Aby rozwiązać niekończący się konflikt o to, kto ma w życiu „lepiej”, postanawiają wymienić się na jakiś czas życiowymi rolami. Prawnik pomaga im zamienić się pracą, kontami bankowymi i samochodami… Czy Hugo, który wcześniej zarządzał firmą budowlaną, odnajdzie się w roli sprzedawcy damskiej biżuterii, mając jednocześnie na głowie sprzątanie, pranie, gotowanie i wychowanie dzieci? Czy Ariane, która do tej pory była „seksowną żonką szefa”, zdobędzie posłuch wśród męskiej załogi? I kto tak naprawdę jest z Marsa, a kto z Wenus?

10.12.2018 (poniedziałek) godz. 17.00 – Szkoła bez nazwy

Zainspirowany prawdziwą historią, „Beyond the Blackboard” opowiada o 24-letniej, świeżo upieczonej nauczycielce, która uczy bezdomne dzieci w prowizorycznie przygotowanej klasie w schronisku. Akcja filmu zabiera nas do roku 1987 do miasta Albuquerque w stanie Nowy Meksyk i przedstawia historię młodej nauczycielki i matki, której praca jest cięższa niż oczekiwała. Uczy ona bezdomne dzieci w malutkiej szkółce nazywanej dosłownie „Szkoła bez Nazwy”. Zanim jednak będzie mogła zostać prawdziwym nauczycielem dla tych dzieci, musi poradzić sobie zarówno z różnymi przeszkodami osobistymi, jak również stawić czoło brakowi książek i materiałów.

Skip to content