WROCŁAW. MIĘDZYKULTUROWE RYTMY WROCŁAWIA. BEZPŁATNE WARSZTATY KULTURY UKRAIŃSKIEJ I TRADYCJI ŚWIĄTECZNYCH WSCHODNIEJ EUROPY

WROCŁAW. MIĘDZYKULTUROWE RYTMY WROCŁAWIA. BEZPŁATNE WARSZTATY KULTURY UKRAIŃSKIEJ I TRADYCJI ŚWIĄTECZNYCH WSCHODNIEJ EUROPY

Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej UP-DATE i Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zapraszają na bezpłatne warsztaty kultury ukraińskiej i tradycji świątecznych wschodniej Europy.

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, dlatego by jeszcze lepiej poczuć ich atmosferę, podczas warsztatów stworzymy niepowtarzalne, nacechowane magią zabawki – tradycyjne słowiańskie lalki, czyli Motanki. Zwyczaj ich „motania” rozpowszechniony był przede wszystkim w Białorusi oraz Ukrainie. Lalki wykonywane są ręcznie ze skrawków tkanin, bez użycia igły (by nie „podziurawić” losu i nie ściągnąć na siebie nieszczęścia). Motanki spełniały marzenia i życzenia. Miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać ciężarnym i matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Robienie Motanek to pewnego rodzaju rytuał, gdzie podczas robienia lalki, oprócz słomy, roślin czy ziaren, wkłada się w nią wszystkie dobre emocje i życzenia, aby chroniły obdarowaną osobę.

Taka własnoręcznie wykonana, „magiczna” laleczka, może być niepowtarzalnym świątecznym podarunkiem dla bliskiej osoby.

Zapraszamy na spotkanie z kulturą ukraińską w świątecznym wydaniu, które poprowadzi Ukrainka Galina Kurant – prezeska Fundacji „Siła Kobiety”.

TERMIN: 15 grudnia 2022 (czwartek)
GODZINA: 17.00 – 20.00.
MIEJSCE: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, ul. Mennicza 1, 50-057 Wrocław.

Na warsztaty obowiązują zapisy poprzez formularz internetowy dostępny TUTAJ.

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

Warsztat jest organizowany w ramach projektu „Międzykulturowe Rytmy Wrocławia” współfinansowanego z budżetu Gminy Wrocław.

Szczegółowych informacji udziela:
Radosław Bednarski
tel. 693 145 674
e-mail: radoslaw.bednarski@rcwip.pl
 
LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA!

Skip to content