Człowiek u naszych drzwi. Polki i Polacy wobec osób uchodźczych w XXI wieku. Pokaz filmu i debata.

Człowiek u naszych drzwi. Polki i Polacy wobec osób uchodźczych w XXI wieku. Pokaz filmu i debata.

„Dla Samy” (2019) to zarówno intymna, jak i epicka podróż do kobiecego doświadczenia wojny. Ten film to list miłosny od młodej matki do córki pisany pod gradem ostrzału. Dokument opowiada historię życia Waada al-Kateab. Towarzyszymy jej w najpiękniejszych momentach życia- gdy się zakochuje, gdy wychodzi za mąż i rodzi Samę. W tym czasie pięknych osobistych przeżyć, bohaterka, jej bliscy, znajomi i inni mieszkańcy Aleppo zanurzeni są w sam środek zbrojnego konfliktu. To niezwykły zapis tego, jak zwykli ludzie kurczowo trzymają się skrawków normalności w ogarniętym wojną kraju.

Nominacja do Oscara w kategorii:
– Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: Edward Watts, Waad Al-Khateab

16 listopada zapraszamy do Pracowni Projektów Międzykulturowych Zajezdnia (Stowarzyszenie Tratwa) przy ul. Legnickiej 65 na ostatni w tym roku, finałowy seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Oblicza Różnorodności”.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Oblicza Różnorodności” to cykl spotkań dla mieszkańców i mieszkanek Wrocławia w ramach których prezentowane są filmy fabularne o tematyce równości, różnorodności, uprzedzeń i wykluczenia. Projekcje filmów dotykających różnych problemów społecznych są połączone z moderowaną dyskusją na tematy poruszone w filmie.

Tym razem po filmie zapraszamy na debatę, którą zatytułowaliśmy „Człowiek u naszych drzwi. Polki i Polacy wobec osób uchodźczych w XXI wieku”. Wspólnie z naszymi ekspertkami i ekspertami zastanowimy się nad tym, co zmieniło się w podejściu Polek i Polaków do osób uchodźczych w XXI wieku. Czy i komu jesteśmy bardziej chętni i chętne pomagać? Jakie rozwiązania prawne wspierają, a jakie utrudniają udzielanie wsparcia osobom uchodźczym? Co zrobić, aby osoby uchodźcze czuły się w Polsce bezpiecznie i dobrze?

Prelegentkami i prelegentami podczas naszej debaty będą:
– dr Ziad Abou Saleh – Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 roku ukończył studia informatyczne, a w 1997 r. doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 r. wykładowca akademicki z doświadczeniem w zakresie nauk humanistycznych (socjolog). Współpracuje z Uniwersytetem SWPS i WSB we Wrocławiu, prowadzi zajęcia z zakresu socjologii międzykulturowej, „Kultura arabska dla Polaków” i „Kulturowe uwarunkowania negocjacji międzynarodowych, aspekt polsko-arabski”, „Psychologiczne aspekty terroryzmu” oraz „Sztuka negocjacji w aspekcie polsko-arabskim”. Od 2000 roku jest ekspertem ds. Negocjacji i Komunikacji Międzykulturowej między Polską a światem arabskim, mediator kulturowy, prowadzi również szkolenia biznesowe. Autor książki pt. „W poszukiwaniu piątego kąta, czyli obcokrajowcy o Polakach” oraz licznych publikacji i artykułów naukowych dotyczących procesów i problemów związanych ze społecznością arabską w Polsce i Europie. Z wyboru uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej, zaś los Polski i Polaków – jak i Arabów – nie jest mu obojętny.
– Sofiia Baianova – dziennikarka ukraińskojęzyczna Radia Wrocław, tłumaczka, specjalistka ds. marketingu i PR, uchodźczyni z Donbasu, wcześniej związana z Fundacją Ukraina i Instytutem Praw Migrantów.
– Ehssan Chameiy – przybył do Polski z Syrii 7 lat temu jako uchodźca z mamą, siostrą i bratem. Zawodowo starszy doradca biznesowy. Komik Stand Up, Wolontariusz różnych organizacji charytatywnych, Organizator wydarzeń i utalentowany muzyk.
– Adrianna Klimaszewska – aktywistka i społeczniczka, feministka. Jedna z Matek na granicę, Wrocławianka Roku 2021 r. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Różowa skrzyneczka, która zabiega o powszechny dostęp do środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Jedna z 30 Kreatywnych Wrocławia 2020 roku, z wykształcenia filolożka i dziennikarka. Mama Tadzia i Niny.

Udział jest bezpłatny.

UWAGA! Obowiązują zapisy poprzez:
– formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/wr6ct
– telefon: 693 145 674
– e-mail: stowarzyszenie.update@gmail.com

Film zostanie wyświetlony w języku polskim.

Projekt „Międzykulturowe Rytmy Wrocławia” jest współfinansowany z budżetu Gminy Wrocław

Skip to content