HISTORIA

Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej UP-DATE powstało w grudniu 2016 r. Naszym głównym celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku w tym: działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; działalność na rzecz cudzoziemców; działalność na rzecz osób niepełnosprawnych; działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym; upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji. Swoje cele realizujemy przede wszystkim poprzez: prowadzenie rzetelnej edukacji międzykulturowej, o prawach człowieka i prawach obywatelskich; propagowanie Żywej Biblioteki jako metody edukacyjnej przeciwdziałającej stereotypom, uprzedzeniom, dyskryminacji i wykluczeniu.

W pierwszym roku działalności udało nam się pozyskać dofinansowanie z Samorządu Województwa Dolnośląskiego na realizację projektu partnerskiego „Dialog międzykulturowy fundamentem rozwoju Dolnego Śląska”. W ramach projektu zrealizowaliśmy trzy warsztaty kompetencji międzykulturowych, w tym dwa dla młodzieży z Wałbrzycha i Oleśnicy oraz jeden dla mieszkańców Dolnego Śląska z elementami religii, kultury i społeczeństwa islamu. Warsztat ten był współprowadzony przez przedstawiciela wrocławskiej społeczności muzułmańskiej. Ogółem w warsztatach wzięło udział 58 uczestników i uczestniczek. Dodatkowo w ciągu całego roku współorganizowaliśmy 6 Żywych Bibliotek na terenie Dolnego Śląska: 2 wydarzenia w Wałbrzychu, po jednym w Jaworze i Oleśnicy oraz 2 wydarzenia we Wrocławiu. Uczestniczyło w nich w sumie 728 uczestników i uczestniczek, którzy przeprowadzili ogółem 839 rozmów ze 114 Żywymi Książkami. Ponadto nasi przedstawiciele uczestniczyli w roli Żywych Książek i/lub wsparcia merytorycznego i organizacyjnego w realizacji kolejnych 5 Żywych Bibliotek w: Koszalinie, Oleśnicy, Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty, Świebodzicach i Krzyżowej.

W 2018 roku przedstawiciele naszego Stowarzyszenia jako grupa nieformalna „Liderzy Tolerancji” zrealizowali projekty „Wiosna z Żywą Biblioteką w Wałbrzychu” oraz „Żywe Biblioteki na Dolnym Śląsku – Lokalnie” dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty. W ramach projektów odbyły się dwie Żywe Biblioteki w Wałbrzychu oraz Kudowie Zdroju i Oleśnicy, w których wzięły udział łącznie 283 osoby. Dodatkowo dla młodzieży z Kudowy Zdroju i Oleśnicy odbyły się 2 warsztaty kompetencji międzykulturowych z zakresu przeciwdziałania mowie nienawiści, w których wzięły udział łącznie 42 osoby.

W okresie 1 maja – 31 lipca 2018 r. zrealizowaliśmy projekt „Wrocław – wielokulturowe miasto spotkań” dofinansowany z budżetu Gminy Wrocław w ramach programu „Mikrogranty NGO”. W ramach tego projektu odbyły się trzy warsztaty kompetencji międzykulturowych dla mieszkańców Wrocławia, 6 pokazów filmowych w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Oblicza Różnorodności” oraz Piknik Wielokulturowy na Wyspie Słodowej wraz z Grą Miejską „Międzykulturowe Dziedzictwo Wrocławia” zrealizowany we współpracy z Fundacją Kalejdoskop Kultur. Ogółem w warsztatach wzięło udział 30 uczestników, w seansach – 110 uczestników, w Grze Miejskiej wzięło udział 20 osób, a w Pikniku Wielokulturowym ponad 300 uczestników.

W grudniu skończyliśmy realizację projektu „Wielokulturowy Dolny Śląsk” dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, w ramach którego zorganizowana została trzecia w 2018 r. Żywa Biblioteka w Wałbrzychu oraz kontynuacja Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Oblicza Różnorodności” tym razem na terenie województwa dolnośląskiego. Ogółem w Żywej Bibliotece uczestniczyło 147 uczestników, a w 10 seansach 172 osoby. Ponadto od maja do grudnia 2018 r. zrealizowaliśmy wspólnie z Regionalnym Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych i Stowarzyszeniem Diversja projekt dofinansowany z budżetu Gminy Wrocław „Liderzy Dialogu Międzykulturowego”, który po naszej stronie przewidywał kolejny cykl warsztatów kompetencji międzykulturowych dla mieszkańców Wrocławia oraz organizację otwartego Wieczoru Międzykulturowego z udziałem przedstawicieli mniejszości narodowych, etnicznych, wyznaniowych i kulturowych. Ogółem w 3 warsztatach wzięło udział 45 osób, a w I Wrocławskim Spotkaniu Międzykulturowym ponad 60 osób.

Od 1 sierpnia do 31 grudnia 2018 r. realizowaliśmy projekt „Wrocławskie Oblicza Patriotyzmu” dofinansowany z budżetu Gminy Wrocław. W ramach tego projektu powstała internetowa wystawa „Oblicza Patriotyzmu” prezentująca sylwetki 28 wybitnych Polaków pochodzących z mniejszości narodowych, etnicznych, wyznaniowych i kulturowych zasłużonych w walce o niepodległość Polski na przestrzeni wieków oraz na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczo-naukowego naszego kraju. Na terenie Wrocławia została zorganizowana Gra Miejska „100 twarzy
Wrocławia na 100-lecie niepodległości Polski” prezentująca sylwetki wybitnych wrocławian zasłużonych na rzecz miasta. Dodatkowo w ramach projektu został opracowany innowacyjny scenariusz zajęć patriotycznych wraz z zestawem plansz edukacyjnych oraz został przeprowadzony warsztat pilotażowy dla nauczycieli wrocławskich szkół z wykorzystania scenariusza i wypracowanych narzędzi. W warsztacie wzięło udział 14 uczestników.

Jesienią 2018 r. zrealizowaliśmy projekt „Sposób na wolontariat” dofinansowany ze środków „Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw” w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego projektu grupa wolontariuszy ze współpracującego z nami Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu wzięła udział w cyklu warsztatów edukacyjnych z zakresu kompetencji społecznych oraz wyjeździe edukacyjno-integracyjnym do Wrocławia.
Ponadto w 2018 r. wspieraliśmy w roli współorganizatorów i/lub Żywych Książek Żywe Biblioteki we Wrocławiu na Uniwersytecie SWPS (z naszej inicjatywy) oraz na Wyspie Słodowej i w Mediatece a także w Koszalinie.

W 2019 r. kończymy realizację trzech projektów współfinansowanych z budżetu Gminy Wrocław. Dwa z nich są realizowane w ramach Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego 2018-2022. Dzięki tym działaniom udało się przeszkolić 15 nauczycielek wrocławskich szkół i przygotować je do prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych i przeciwdziałających mowie nienawiści w szkołach. Ponad 60 uczniów i uczennic wzięło udział w warsztatach z kreatywnego pisania metodą LOESJE, podczas których powstały hasła promujące wielokulturowość i
tolerancję w przestrzeni miasta. Zrealizowaliśmy Wielokulturową Szkołę Liderów Osiedlowych, w której tandemy polsko-cudzoziemskie po przebyciu specjalistycznych warsztatów zaangażowały się w działalność na rzecz swoich osiedli. Ponadto zorganizowaliśmy kolejny cykl warsztatów międzykulturowych dla ponad 75 mieszkańców. Projekt „Kultura w służbie dialogu” współfinansowany w ramach poprzedniej edycji przedmiotowego konkursu pozwolił na zaprezentowanie 8 seansów w ramach DKF „Oblicza Różnorodności”, w których wzięło udział
łącznie ponad 160 osób. Odbyły się warsztaty artystyczne m.in. z kaligrafii chińskiej, tureckiej sztuki zdobienia papieru EBRU oraz gry na bębnach afrykańskich. 7 września przedstawiciele 9 mniejszości narodowych i etnicznych m.in. z Turcji, Kenii, Ukrainy, Brazylii, Tajwanu, Syrii, Hondurasu i Algierii wyszli na wrocławskie ulice i w ramach projektu „Ulice Dialogu” rozmawiali z mieszkańcami Wrocławia. Ostatnim elementem projektu jest zbliżający się „International Christmas Concert” będący okazją do podsumowania mijającego roku oraz integracji międzykulturowej mieszkańców miasta.

Skip to content