Młodzież pyta. Edukator/ka odpowiada. Cykl edukacji seksualnej online.

Młodzież pyta. Edukator/ka odpowiada. Cykl edukacji seksualnej online.

Prezentujemy kompletny cykl edukacji seksualnej online, który przez ostatnie dwa tygodnie prezentowaliśmy na naszym instagramie i facebooku.

Czy można zajść w ciążę podczas pierwszego razu?

Tak. Kobietę uważa się za płodną od momentu wystąpienia pierwszej miesiączki. Mężczyzna staje się płodny po wystąpieniu pierwszej ejakulacji. Podczas pierwszego razu prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest takie samo jak przy każdym następnym stosunku.

Czy tabletka dzień po to aborcja?

Nie. Antykoncepcja awaryjna nie jest aborcją. Często tabletka awaryjna tzw. „dzień po” jest uważana za tożsamą z tabelką wczesnoporonną. Podstawowa różnica między nimi jest taka, że tabletka „dzień po” nie dopuszcza do zagnieżdżenia zarodka. Działa podobnie jak zwykła pigułka antykoncepcyjna – zagęszcza śluz, blokuje owulacje. Tabletkę wczesnoporonną bierze się w celu usunięcia zagnieżdżonego już zarodka.

Czy to prawda, że prezerwatywy mają mikropory, które są wystarczająco duże by przepuścić wirusy? Nie chronią one przed chorobami?

Jest to mit. Poprawnie założona prezerwatywa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W rzeczywistości, rzetelne i wystandaryzowane badania pokazały, że cząsteczki wody, które są znacznie mniejsze od wirusów, bakterii i plemników, nie przechodzą przez lateksowe ściany prezerwatywy.

Czy można zakazić się wirusem HIV podczas seksu oralnego?

Wedle dotychczas zgromadzonej wiedzy naukowej jest to możliwe. Prawdopodobieństwo zakażenia w tym wypadku jest niższe niż podczas seksu waginalnego, niemniej jednak istnieje. Ryzyko to, jest także większe podczas kontaktu błony śluzowej jamy ustnej z nasieniem (które posiada więcej wirusa), niż z wydzieliną narządów płciowych kobiety.

Czy masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Wręcz przeciwnie! Badania wskazują, że podczas masturbacji obniża się poziom hormonu stresu, zwiększa się poziom endorfin i dopaminy – hormonów szczęścia. Co więcej masturbacja wspomaga układ odpornościowy, poprawia jakość spermy oraz łagodzi bóle miesiączkowe.

Czy stosunek przerywany jest skuteczną metodą antykoncepcji?

Stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji. Tuż przed wytryskiem z członka wydobywa się płyn o nazwie preejakulat, w którym znajdują się plemniki – tak więc może dojść do zapłodnienia. Nie chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

NIE. Tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są używane do zapobiegania ciąży. Zawierają hormony, które powstrzymują owulację i zagęszczają śluz macicy.

Czym jest grooming?

Grooming jest to uwodzenie osoby niepełnoletniej przez osobę dorosłą poprzez media społecznościowe w celu wykorzystania seksualnego. Grooming jest działaniem nielegalnym.

Czy w trakcie karmienia piersią nie trzeba się zabezpieczać? Czy w tym okresie kobieta jest niepłodna?

U niektórych kobiet, które karmią dziecko piersią owulacja nie występuje, a u innych występuje. Nie można więc z całą pewnością stwierdzić, że kobieta w okresie karmienia piersią nie może zajść w kolejną ciążę. Istnieje tu również ryzyko zakażenia chorobą lub nabycia infekcji przenoszonej drogą płciową. Jeśli nie planujemy kolejnego dziecka w najbliższym czasie, warto udać się w takiej sytuacji do lekarza ginekologa, który pomoże dopasować odpowiednią formę antykoncepcji.

Czy alkohol sprawia, że człowiek szybciej i łatwiej staje się podniecony?

Picie alkoholu przynosi odwrotny skutek. Spowalnia napływ krwi do narządów płciowych, więc zarówno penis u mężczyzn jak i łechtaczka u kobiet z większym trudem ulegają erekcji. Może także utrudniać osiągnięcie orgazmu. Alkohol powoduje, że jest nam dużo łatwiej podejmować się czynności, których na trzeźwo byśmy nie zrobili lub zastanowili się nad nimi, takie jak na przykład seks bez zabezpieczenia przed ciążą lub przed infekcją.

Czy edukacja seksualna polega na seksualizowaniu dzieci i młodzieży?

Powołując się na stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz aktualną wiedzę naukową, pragniemy zaznaczyć, że określenie edukacji seksualnej „seksualizacją” jest wprowadzaniem w błąd. Edukacja seksualna nie jest seksualizacją dzieci i młodzieży.
Seksualizacja to proces, mówiący o tym, że wartość drugiego człowieka wynika głównie z jego atrakcyjności seksualnej. Skupia się ona na uprzedmiotowieniu człowieka, jest więc seksualnością narzuconą z zewnątrz i w niewłaściwy sposób poprzez (np. przymus bycia „sexy”), co może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne, a także postawy i przekonania.
Edukacja seksualna to szeroko pojęta merytoryczna i rzetelna wiedza dotycząca naturalnej, wrodzonej potrzeby, jaką jest ludzka seksualność. Edukacja seksualna jest ważna dla zdrowego rozwoju człowieka, promocji zdrowia seksualnego, jest również możliwością przeciwdziałania różnym formom przemocy seksualnej oraz przygotowania do funkcjonowania w relacji małżeńskiej i partnerskiej oraz rodzicielskiej. Edukacja w tym zakresie dotyczy zdobywania wiedzy na temat procesów biologicznych, relacji, antykoncepcji, praw seksualnych czy reprodukcyjnych, a także asertywności oraz komunikacji.
Edukacja seksualna jest umożliwieniem dostępu do rzetelnej wiedzy młodym ludziom. Odwołując się do Światowej Deklaracji Praw Seksualnych, „każdy człowiek ma prawo do nauki oraz do kompletnej i wyczerpującej edukacji w zakresie seksualności. Kompletna i wyczerpująca edukacja w zakresie seksualności musi być dostosowana do wieku uczącego się, zgodna z naukowym stanem wiedzy, zgodna z kompetencją kulturową uczącego się oraz opracowana w oparciu o prawa człowieka, równość płciową (także w zakresie płci społeczno-kulturowej), jak też pozytywne nastawienie do seksualności i przyjemności.”

Czy edukacja seksualna w szkole jest potrzebna?

❗️ Uważamy, że brak edukacji seksualnej w szkołach najbardziej uderzy w młodzież, która nie ma podstawowej wiedzy dotyczącej seksualności oraz w rodziców, którzy nie chcą lub nie potrafią rozmawiać z dziećmi o seksie. Edukacja seksualna to nie tylko antykoncepcja, seks i ciąża. To przede wszystkim nauka o szanowaniu i przestrzeganiu swoich granic oraz nauka o  tym, że każdy ma obowiązek uszanować Twoje “nie”.

Edukacja seksualna jest potrzebna w szkole bo:
✔️ przedstawia jakie zmiany są prawidłowe, a jakie nie w trakcie procesu dojrzewania🆘
✔️ uczy czym jest świadoma zgoda oraz asertywność w życiu codziennym 🤝
✔️ dostarcza rzetelnej wiedzy na temat sprawdzonych środków antykoncepcyjnych💊
✔️ przedstawia czym powinien charakteryzować się dobry związek 👩🏼‍🤝‍👨🏽👩🏿‍🤝‍👩🏼
✔️ uczy czym jest tożsamość seksualna i orientacja psychoseksualna🌈
✔️ pokazuje wszystkie, nie tylko przyjemne konsekwencje aktywności seksualnej🦠
✔️ uczy dzieci przestrzegania swoich granic
✔️ seksualność przestaje być tematem tabu🍑🍆
✔️ pokazuje czym jest zły i dobry dotyk 🤚🏼
✔️ uświadamia jakie mamy prawa seksualne 📜

Skip to content