Wrocław: Film „Skrzypek na dachu” – DKF Oblicza Różnorodności 2022

Wrocław: Film „Skrzypek na dachu” – DKF Oblicza Różnorodności 2022

W małej wiosce nowy dzień budzi się do życia, na tle wschodzącego Słońca, stojąc na dachu, zaczyna grać tytułowy skrzypek. Każdy z nas tutaj jest skrzypkiem na dachu – mówi widzom Tevye – główny bohater. Nie łatwo jest zachować równowagę stojąc na dachu i starając się przy tym wydobyć ze skrzypiec ładną melodię, to niebezpieczne. Co pozwala zachować równowagę? Tradycja!

Tak zaczyna się jeden z najsłynniejszych musicali w historii kina. Ubogi mleczarz Tevye, mieszka w Anatewce – niewielkiej wsi położonej gdzieś na obrzeżach carskiego imperium. Mała społeczność żydowska mieszka tutaj od lat, sąsiadując z prawosławnymi Rosjanami, którym stara się nie wchodzić w drogę. Bóg obdarzył Tevyego pięcioma córkami, które wedle tradycji musi wydać za mąż przy pomocy swatki, zaczynając od najstarszej Tzeitel. Wkrótce będzie musiał wybierać pomiędzy szczęściem córek, które bardziej niż wyborem swatki kierować się będą własnymi uczuciami, a wieloletnią tradycją, w której on sam został wychowany. W tle tej z pozoru frywolnej opowieści powoli rodzi się ruch komunistyczny, niosący z sobą powiew zmian, a także widoczna jest narastająca niechęć do Żydów, której konsekwencje zna dzisiaj każdy.

W historii mleczarza komedia miesza się z tragedią, sprawy błahe i ważkie z tymi całkowicie poważnymi, a wszystko to opowiedziane jest przy dźwiękach muzyki w duchu melancholii i nostalgii za światem, który już bezpowrotnie minął.

Zdobywca 3 Oskarów za:
– Najlepszą muzykę, najtrafniejszą adaptację i oryginalny dobór muzyki
– Najlepsze zdjęcia: Oswald Morris
– Najlepszy dźwięk: David Hildyard, Gordon K. McCallum

oraz 2 Złotych Globów za:
– Najlepszą komedię lub musical
– Najlepszego aktora w komedii lub musicalu: Topol

18 maja zapraszamy do Rewiru Twórczego – Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Swojczyckiej 118 na film „Skrzypek na dachu” (1971) w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Oblicza Różnorodności”.

Dyskusyjny Klub Filmowy „Oblicza Różnorodności” to cykl spotkań dla mieszkańców i mieszkanek Wrocławia w ramach których prezentowane są filmy fabularne o tematyce równości, różnorodności, uprzedzeń i wykluczenia. Projekcje filmów dotykających różnych problemów społecznych są połączone z moderowaną dyskusją na tematy poruszone w filmie.

Udział jest bezpłatny.

UWAGA! Obowiązują zapisy poprzez:
– formularz zgłoszeniowy: https://tiny.pl/98st3
– listę wywieszoną w Rewirze Twórczym
– telefon: 693 145 674
– e-mail: stowarzyszenie.update@gmail.com

Film zostanie wyświetlony w języku polskim.

Projekt „Międzykulturowe Rytmy Wrocławia” jest współfinansowany z budżetu Gminy Wrocław

Skip to content